Member login

CONGRATULATIONS to all the 2015 Award Winners ~ 44th National ACS Awards for Cinematography

Previous : Next

Date: 2 May 2015

2015 National ACS Cinematography Award Winners

Category 1 ~ CineKids

Gold Award Maxim Hussey ~ “Lego Adventure 3: Attack of the Giant Pig!”

Category 2 ~ Student Cinematography

Gold Award: Benjamin Cotgrove ~ ”Sailboats”

Category 3 ~ Experimental & Specialised

Gold Tripod Ron Johanson OAM ACS ~ ”Dreamworld Corroboree - Yugambeh Museum”
Award of Distinction: Pawel Achtel ~ ”Coral Sea”

Category 4 ~ John Bowring ACS TV Station Breaks/Promos

Gold Tripod ~ Tony Luu ACS ~ ”Paddock to Plate”
Award of Distinction: David Franjic ~ ”Channel News Asia - Clarity ”

Category 5 ~ Music Clips:

Gold Tripod ~ Callan Green ACS ”George Michael - Let Her Down Easy"
Award of Distinction: ~ Edward Goldner ”Guy Pearce - Storm”

Category 6 ~ Syd Wood ACS Local/Regional News

Gold Tripod ~ Mitchell Woolnough ”Chia Boom”
Award of Distinction: ~ Mark Steven ”Ski Test 2014”

Category 7 ~ Neil Davis International News

Gold Tripod ~ Joel Lawrence ”Tsunami Anniversary"
Award of Distinction: ~ Mark Dobbin ACS ”Aid Relief”

Category 8 ~ Current Affair

Gold Tripod ~ Cameron Bauer ”Ukraine Uprising”
Award of Distinction: ~ Lee Ali ”101 East - Nepal Slave Girls”

Category 9 TV Magazine, Life Style & Reality

Gold Tripod ~ Leigh Hubner ”Sunday Night - Ghost Island”
Award of Distinction: ~ Louie Eroglu ACS ”Power to the People”

Category 10 Corporate & Educational

Gold Tripod ~ Timothy Tregoning ”Intelligent Sounds, Featuring Flume”
Award of Distinction: ~ Aaron Gully”Study Adelaide”

Category 11 ~ Web & New Media

Gold Tripod ~ Stefan Duscio ”Seafolly – Call of Summer”
Award of Distinction: ~ Mitch Kennedy ” Edworth – Moustache Magazine ”

Category 12 ~ Documentaries, Cinema & TV

Gold Tripod ~ Dylan McDonald ”Talking Language with Ernie Dingo (Episode 6) ”
Award of Distinction: ~ Torstein Dyrting ACS ”Ngurra Wangaggu”

Category 13 ~ Ron Taylor AM ACS Wildlife & Nature

Gold Tripod ~ Joe Shemesh ”Mountain Air – Valley Mist”
Award of Distinction: ~ Joe Shemesh”Sixteen Legs”

Category 14 ~ Virtual Cinematography

Gold Tripod ~ Damien Smith ”Little Darling”

Category 15 ~ Commercials - Local/Regional

Gold Tripod ~ Adam Howden ”Lynx – Red Cross ”
Award of Distinction: ~ Tony Luu ACS ”TAFE – Make Great Happen”

Category 16 ~ Commercials – National/International

Gold Tripod ~ James Brown ”SBS Radio – Feel at Home”
Award of Distinction: ~ Daniel Ardilley ACS ”Natural Gas”

Category 17 ~ Dramatised Documentaries

Gold Tripod ~ Jim Frater ACS ”The War That Changed Us (Episode 1) ”
Award of Distinction: ~ Matthew Peterson ACS ” Charlie Rowan - Walking Dead ”

Category 18 - Fictional Drama Shorts

Gold Tripod ~ Ernie Clark ACS ” Injury Time”
Award of Distinction: ~ Tony O’Loughlan ”A Peaceful Man ”

Category 19 ~ Telefeatures, Mini Series, TV Drama or Comedy

Gold Tripod ~ Adam Arkapaw ACS ”True Detective (Episode 4) ”
Award of Distinction: ~ Andrew Commis ACS ”Devil's Playground”

Category 20 ~ Features - Cinema

Gold Tripod ~ Garry Phillips ACS ”The Railway Man”
Award of Distinction: ~ Ben Nott ACS ”Predestination”

Milli Award

Australian Cinematographer of the Year ~ 2015

Garry Phillips ACS

Special Awards

Ron Windon ACS Contribution Award

Dick Marks OAM
Ray Martin AM
Peter Curtis ACS
David Wakeley ACS
Ron Johanson OAM ACS

Hall of Fame - 2015

Sir George Hubert Wilkins
Keith Loone ACS
Martha Ansara

The Bob Miller ACS Technical & Achievement Award

Pawel Achtel

2015 NFSA-ACS John Leake OAM ACS Award

Josh Farmelo

 

Previous : Next

 
© 2019 Australian Cinematographers Society
Web design ToadShow